Loading Now

Barbarez: Katar je na FIFA-inoj listi bolji od nas, to što smo favoriti ne mijenja naš pristup

Sergej Barbarez i Ivan Šunjić održali su press konferenciju uoči utakmice protiv Katara u Seattleu.

Ivan Šunjić potvrdio je značaj navijača, iskustvo utakmica protiv Velsa i Italije, te važnost Edina Džeke u ekipi, a više je govorio Sergej Barbarez.

Bh. mediji: Da li su svi igrači spremni?

“Na ovako dugim turnirima uvijek se zna desiti da jedan ili dva neki igrači fale, ali ništa zabrinjavajuće. Svi će osim Muharemovića biti u kadru za utakmicu, pa ćemo vidjeti”

Bh. mediji: Možda je protivnik sada više po mjeri, da igramo ofanzivnije?

“Nije nama nikada cilj da se branimo 90 minuta. Naravno da uvijek ima faza gdje želite smiriti utakmicu, da zbog raznih ideja želite malo pustiti protivnika da ima loptu. To nije problem, zavisi od protivnika, situacije na terenu, rezultata. Vidite danas da se svi brane, da rijetko ko neki ogroman ili dugoročni presing pravi. Vidjećemo sutra, mi imamo svoju ideju sigurno, želimo pobijediti. Želi pobijediti i Katar, jer i njih pobjeda vodi dalje. Vidjećemo čija će želja biti veća i ko će biti više gladan. Nadamo se mi.

Bh. mediji: Nakon duže vremena svrstavaju nas u favorite, šta to mijenja, kakvi ćemo biti sutra?

“To da li nas svrstavaju u favorite ili ne, to ne mijenja način na koji ćemo igrati. Ako gledate FIFA rang listu, Katar je favorit jer bolje stoje od nas. I nisu oni tu džabe gdje jesu. Nije ni njima niko poklonio nastup na svjetskom prvenstvu, morali su pobjeđivati kao i mi. Sve reprezentacije ovdje su došle da idu dalje, sve imaju svoje samopouzdanje i svi se bore za svoj korak dalje. Tako i mi, tako i Katar. Nadam se utakmici na nivou. A favoriti ili ne, to nas ne zanima puno”

Bh. mediji: Vidjeli smo dva lica Katara u dva kola – remi protiv Švicarske, a onda 0:6 protiv Kanade. Kakav Katar očekujete protiv nas?

“Očekujemo kao to što smo vidjeli protiv Švicarske ili na početku protiv Kanade. Ne vjerujem puno u iznenađenja, uvijek se neko mora postaviti, imati svoj dan. To je ona moja deviza da “dnevna forma zna pobijediti kvalitet”. Poznavajući njihovog selektora i način igre, ali i to što kao narod imaju veliko samopouzdanje, oni nemaju problema sa pritiscima. Žele da igraju, da se pokažu na najbolji način, kao i mi. Sigurno da neće biti utakmica sa previše nabijanja i velikog defanzivnog bloka. Imamo dvije reprezentacije koje traže rezultat, nadam se da ćemo mi biti ti koji ćemo slaviti.

Bh. mediji: Obje ekipe traže pobjedu, možemo li očekivati neku promjenu kako bi bili kreativniji prema naprijed?

“Utakmica se može i neriješeno završiti. Ne moramo mi uvoditi novog veznog igrača da bi bili kreativni. Mi imamo dovoljno kreativnosti po bokovima i naprijed čak i više nego druge ekipe. Moramo dobro funkcionisati kao ekipa, biti u dobrom bloku, blizu protivnika, biti agresivni, a onda dođe kreativnost do izražaja koju mi imamo. Ne samo u prvih 11, nego i sa klupe, i to je vrlo važan dio naše priče uopšte. Sami ste svjedoci da nam je “plan b” bitan i da mislimo o njemu, i tako će biti i sutra”

Strani mediji: Šta vam znači Edin Džeko?

“One and only (Jedan jedini)! To je dovoljno reći. Sretan sam što sam njegov trener. Teško je nekada na stranom jeziku prenijeti osjećaje. Stvarno je privilegija za mene kao trenera da ga imam u ekipi i nadam se da će ovi momci nastaviti njegovim putem”

Strani mediji: Mislim da ste igrali jako dobru utakmicu protiv Švicarske do prvog gola. Šta ste naučili iz te utakmice i utakmice protiv Kanade?

“Naučili smo da je vrlo sve intenzivno, da utakmice traju 100 minuta, da pauze u poluvremenu mogu donijeti prevagu. Kao što smo i mi tada mijenjali sistem da budemo agresivniji. Kada izgubite 4:1 nemate vi tu šta praviti ljepše, ali tih 55 minuta je bilo više nego dobro. Stvarno smo parirali jednoj Švicarskoj. Ali individualne greške su prelomile utakmicu kod prvog gola, a onda i crvenog kartona. Kada imate igrača manje u takvoj utakmici, a morate ganjati rezultat, onda to nije lako. Tu dolazi do izražaja veliko iskustvo, a mi smo ipak vrlo mlada reprezentacija, željna iskazivanja i to će nam biti primjer šta raditi dalje u takvim situacijama”

Strani mediji: Šta mislite o pauzama za hidratacije?

“Pa sa jedne strane je dobro, jer na ovako velikim stadionima nema šanse da daješ upute tokom utakmice. Onaj prvi do tebe je najjadniji, jer njega moraš kritikovati ili hvaliti, već do onog drugog ne možete do njega doći. Kada su visoke temperature sigurno ima smisla, ali tu može biti i puno nereda jer preko 30-35 igrača stane u krug, tu ima puno priče između, prvo morate smiriti situaciju, a to traje pola minute i nije jednostavno. Novo mi je iskustvo, vidjećemo kako će biti dalje”

Bh. mediji: Kako ste zadovoljni obavljenim treninzima uoči utakmice, jesu li svi spremni za utakmicu?

“Vrlo smo zadovoljni kampom i terenom. Igrači su vrlo zadovoljni. Uvijek se desi da neko pauzira 1-2 dana, ništa to nije specijalno. Nekad neko i zbog kartona mora uskočiti, ali to je fudbal, to rješavate u hodu. Milion puta sam rekao da sam nenormalno ponosan gdje se nalazim, s kim radim, šta radim, koji je naš put, kako smo došli ovdje. Ali i kako smo igrali utakmice.”

Bh. mediji: Poruka za navijače?

“Pa naši navijači prepoznaju to kako igramo. Vidjeti preko 30.000 ljudi u Los Angelesu, mi imamo posebnu vezu sa navijačima, nadam se i ovdje takvoj podršci. Imamo milion poruka i poziva iz BiH, čitavog svijeta, svi žele tu pobjedu kao i mi. Naravno kada izgubite utakmicu pa jednu ili dvije noći ne spavate dobro, ali sam presretan što sam dio ove priče, što mogu raditi sa ovim igračima, što smo dosegli da smo na Svjetskom prvenstvu, a posebno što smo u prilici da idemo dalje. Budite uz nas i od 21,00 sati u Bosni i Hercegovini, pokušaćemo sa terena poslati pravi signal”

Strani mediji: Selektor Katara posebno je naglasio utakmice protiv Velsa i Italije?

“U svemu tome je važan put, a naš put je taj koji ide prema gore. Put u kojem se jedna totalno nova ekipa kreće prema boljoj strani fudbala. Rodila se ekipa sa dobrim mentalitetom i samopouzdanjem. Ne samo zbog Italije, nego i zbog utakmica protiv Kanade i Švicarske, jer tu ima puno stvari koje su dobre i onih koje možemo poboljšati, da vidimo šta je svjetski vrh, kako se igra na svjetskom nivou. Da vidimo šta nam nedostaje, jer svaka utakmica donosi nove stvari”

Barbarez je uz press konferenciju govorio i za Arena Sport

“Sve je kako treba da bude, raspoložen sam, nasmijan, imam veliku volju i ovo su utakmice za cijeli život. Sretni smo što smo tu i što imamo šansu koju ćemo pokušati iskoristiti.”

Ko će umjesto Tarika Muharemovića?

“Pa to ćemo tek pokazati, ali mislim da dosta se zna, logično mi je jedno rješenje, ali to će se razjasniti na sutrašnjem sastanku.”

Dedić ne trenira?

“Dedić ima mali problem sa mišićem prednje butine, ali nadam se da će biti ok. Mora pauzirati dan-dva, ali to je normalno da igrači preskoče par treninga i nastave.”

Idemo li punim napadom na Katar?

“Za pobjedu vam treba 100 minuta sa produžecima. Čeka nas protivnik koji također želi da se plasira dalje i piše dalje našu historiju . Kao što naša javnost vidi njih, tako i njihova nas. Trebaće nam puno strpljenja, neće biti jednostavno iako naravno želimo što prije riješiti utakmicu. Ali sa mladom ekipom koja je prvi put na velikom takmičenju, sa puno igrača iz povreda, nekad se može desiti loših 15 minuta kao što je bilo protiv švicarske. Ali to nije neka katastrofa, no velike ekipe vas teško kazne za indivnduale greške. Možda smo bili malo naivni, ali smo i naučili. Za ove momke je kraj puta još daleko, tek smo počeli”

Post Comment